בר מצווה – מה המשמעות האמתית מאחוריי חגיגות הבר מצווה?

בר מצווה

בכל הנוגע לטקסים ומסורות אשר גורמות לנו היהודים להתחיל להפיק חגיגות ואירועים, לעיתים נראה כי "מרוב דובים לא רואים את היער" והחגיגות הגרנדיוזיות המלוות בהתרגשות, בהזמנת מגוון אורחים וארגון כל מה שצריך לאירוע – עלולות להסית מאתנו את הסיבה האמתית לקיום בר מצווה, או מגוון טקסים אחרים.

אז מהי המשמעות האמתית שנמצאת מאחורי חגיגות בר מצווה?

בר מצווה הינו יום הולדת מיוחד בדת היהודית שבו נער הופך לגבר וכעת הוא מחויב בקיום מצוות על פי הדת היהודית. הגעתו של הנער לגיל 13 הינה לדעת חז"ל הרגע בו הוא הופך לגבר, תוך שהשינויים הפיזיים הינם גם נפשיים ורוחניים וכעת בהיותו בגיל מצוות: הוא כבר בוגר דיו על מנת לבצע את כלל המצוות האמורות בתורה, כמו גם שלל מעשים בוגרים וטובים.

מסיבת בר מצווה היא זאת שחוגגת את היום עם שלל מכרים, חברים, בני משפחה ואנשים אהובים, תוך שטקס בר המצווה כולל כמה וכמה טקסים מסורתיים המלווים לשמחה.

> באתר "משפחתי" מידע נוסף וחגיגי https://developteam.org.il

מהם הטקסים שמבצעים נערים שהגיעו לגיל בר מצווה?

בין הטקסים השונים אותם מבצעים נערי בר מצווה, ניתן למצוא: הנחת תפילין, עלייה לתורה ביום בר המצווה (עלייה לתורה מתרחשת בדרך כלל בימי שני או חמישי), כמו גם שבת חתן ועלייה לתורה ביום שבת.

טקסי הנחת התפילין כוללים טקס בו הנער מניח את התפילין ומתרגל הלכות, כמו גם קורא בתורה קטעים נבחרים שתרגל עם הרב אשר הכינו אל טקס העלייה לתורה.

לאחר ביצוע כלל המצוות, יכולים נער בר המצווה ומשפחתו להתחיל ולחגוג את האירוע תוך שרבים בוחרים בהפקת בר מצווה באולם אירועים, מועדון, חללים מקוריים לבר מצווה תוך שילוב שלל ריקודים טקסיים, תיפוף של מעגלי מתופפים, טקסי חינה (מקובל בעדות המזרח), תכנית אומנותית ונאום של נער בר המצווה והוריו.

בכך יכולים רבים לחגוג יחד ולשמוח עם המשפחה שילדם האהוב הגיע לגיל המצוות.

אודות כותב המאמר

פוסטים נבחרים