חדר בריחה בראשון לציון – עבר, הווה, עתיד

חדרי הבריחה הם אולי אחד השווקים הצומחים ביותר בישראל, ובשנים האחרונות הוא התפתח במהירות שיא, מאז הגיע לראשונה בשלהי 2014. אחת הערים הבולטות ביותר בתחום החדרים היא ללא ספק, ראשון לציון, ולכן בחרנו למקד בה את הבחינה שערכנו, בנוגע להיסטוריית החדרים באיזור, למצב השוק העכשווי, ולעתיד הנראה לעין.

נתחיל בהיסטוריה, החדרים בישראל התפתחו במידה ניכרת בשנים האחרונות, שופרו והתקדמו עוד ועוד, עד שבישראל קמו כמה מהחדרים המובילים בעולם. אחד האספקטים הברורים הניתנים לבחינת היסטוריית החדרים בהקשר הזה, מכונים על ידי האסקייפרים ההודקים, כ״דורות חדרים״:
חדר דור ראשון – הם החדרים החלוצים שיצאו בישראל, בישראל לא היו חברות תפאורה ולא אלקטרונאים שמתעסקים במיוחד עם חדרי בריחה, והם היו אלה שהכתיבו את הרמה הראשונית של החדרים. החדרים האלו מאופיינים לרוב בתפאורה משרדית או פשוטה יחסית, מעט מאוד אלקטרוניקה אם בכלל, ודגש מעט יותר מהודק בנוגע לחידות. אל אף שהחדרים האלו היו מצויינים בתקופתם, רמת החדרים עלתה כה הרבה וכה מהר, עד כי הם עלולים להרגיש מיושנים או לא מושקעים לאדם שביקר בהם אחרי חדר חדש. ולכן, כשקוראים ביקורות על חדרים, כדאי גם לשים לב בנוגע לתאריך. החדרים של הדור הראשון התחילו בסוף2014.

חדר דור שני – החדרים שנפתחו בסוף 2015, אלו חדרים שעשו קפיצת מדרגה בתחום התפאורה, האלקטרוניקה, והחוויה הכוללת בחדרי הבריחה. התפאורה לא הייתה עוד משרד או מעבדה סודית, אלא הפכה ריאליסטית יותר, מתקדמת יותר, והחלו להופיע חדרים עם תפאורות מיוחדות כגון בתי קברות, מערות ועיירות. החידות נעשו יותר חוויתיות יותר ואלקטרוניות יותר ומספר המנעולים בחדרים אלו הצטמצם משמעותית. ניתן דגש גבוה הרבה יותר לחוויה, לסיפור ולעלילה.

חדר דור שלוש – חדרים אלו נפתחו בעיקר בשנת 2017, והציגו עולם אחר לגמרי. התפאורות בחדרים אלו הגיעו לרמות מדהימות וייחודיות, ובעלי החדרים לא נרתעו יותר משום תמה. נראו חדרים עם גשרי חבלים, דרקונים, הרים וגבעות, מפלים ועוד. החידות נעשו אלקטרוניות בצורה מוחלטת, ובחדרים אלו נדיר מאוד למצוא מנעולים, אם בכלל. החוויה נעשתה המרכז של החדר, לפעמים, על חשבון החידות, שלעתים נחשבות פחות מוצלחות בחדרים החדשים. אף על פי כן, חובבי העלילות מצאו את עצמם בעולמות שלא חשבו שיראו בעולם האמיתי.

חדר דור שלוש וחצי – חדרים אלו, שהחלו להופיע כעת רק בשנת 2018, מנסים לקחת את העולם מדרגה נוספת קדימה. התפאורה בחדרים אלו חוצה גבולות ולא מביישת סט הוליוודי, החידות משימתיות והחוויה אדירה יותר ממה שאי פעם הכרנו. חדרים אלו, שנפתחים בהשקעות חסרות תקדים ביחס לתחום, מנסים להכתיב את העתיד החדש של התחום.

 

אחרי שכיסינו את ההיסטוריה, ניתן יהיה לבחון את ההווה של התחום. בבדיקות שערכנו עם בעלי חדרים גילינו תמורות אדירות שהתרחשו. כשחדרי הבריחה החלו, לפני 4 שנים, הביקוש היה אדיר ביחס להיצע, חדרים היו סגורים חודשים קדימה. ב4 השנים האחרונות הדבר השתנה ללא היכר. כמות החדרים שנפתחה לא רק שמילאה את הביקוש, אלא שעקפה אותו פי 3 וחצי (על פי מדידה של יחס היצע וביקוש של חדרי בריחה בעולם). דבר זה מותיר בימינו חדרי בריחה רבים ריקים לגמרי, או עם מספר נמוך מאוד של הזמנות. ואין כמעט חדרים שיכולים לטעון שהם תפוסים בצורה בטוחה לאותו הערב. בראשון לציון נפתחו עוד 3 מתחמי חדרים רק בחודשיים האחרונים, וחדרים בודדים רבים נוספים.
דבר זה הוא שדחף חדרים רבים לשיתופי פעולה מורכבים, ומלבד מבצעים משולבים, נפתחו מועדונים שמכילים מספר חדרים שעובדים ביחד לייצר פלטפורמות שיווקיות שמועילות לחדרים. כגון, יצירת כרטיסי מועדון שנותנים הנחות ומתנות ללקוח על פי מספר החדרים ששיחק בתוך המועדון, כדי לשמור על הלקוחות בין חדרי המועדון.

חדרים עושים מאמצים רבים על מנת להגיע אל קהל רב ככל הניתן, בעבר, היית יכול למצוא אנשים שלא שמעו על חדרי הבריחה בראשל״צ או אפילו במרכז, כיום, נדיר יהיה שלא תמצא אחד ששיחק באחד.

בחודשים אלו התחלנו גם לראות תופעה שלא קרתה בעבר, סגירות של חדרים. גם הבנייה, שעד לפני כמה חודשים הייתה גבוהה מ30 חדרים לחודש, נבלמה היום, ולעיתים אף מתקזזת עם מספר החדרים שנסגרים.

 

והעתיד? ובכן, יכול להיות שהיינו קצת שליליים, אך לחובבי החדרים, אל חשש, חדרים רבים אמנם ייסגרו, אבל אחרים ילמדו לפתח את עצמם ולהתקדם בתוך השוק, לבנות את עצמם מחדש ולייצר פלטפורמות ואטרקציות שיתקדמו אל העשור הבא. כיום, חדרים רבים וכנסים רבים מושקעים בדיוק בנקודה הזו, במטרה להבין את עתידו של התחום. חדרים בודדים יהפכו למתחמים, מתחמים יפתחו חדרי קריוקי וברים על מנת לתת חוויות מלאות יותר, והבנייה וההתפתחות תמשיך, כשמתחמים רבים בעיר יהפכו לחלק מהותי מחיינו.

 

 

 

 

אודות כותב המאמר

פוסטים נבחרים